Treba si uvedomiť, že na Slovensku vám oficiálne nepotvrdí diagnózu autizmus pred 3 rokom nikto. Väčšina rodičom sa pri podozrení hneď hodí na cestu diagnostiky. Zapojí sa do poradovníkov alebo ich presvedčia, že je ešte čas a uvidíme ako sa to vyvinie. V realite nie je, ale tak dôležitá diagnostika ako skorá intervencia. A výborná správa je, že s tou môžete začať aj pred uzavretím diagnózy.
Jeden s prvých krokov, ktoré odporúčam je nájsť si lokálne centrum včasnej intervencie (CVI) a nakontaktovať sa na nich. Ide o sociálnu službu (ukotvenú v zákone), ktorá je poskytovaná bezplatne. Poskytuje sa dieťaťu do 7 rokov pokiaľ je jeho vývoj ohrozený alebo rizikový z hľadiska zdravotného postihnutia a tiež jeho rodine. Naozaj vám môžu hlavne na začiatku veľmi pomoc a nasmerovať vás. Väčšinou sa s vami stretávajú u vás doma približne raz za mesiac.
Druhý krok je zamyslieť sa aké sú možnosti, vaše ako rodičov a vášho dieťaťa. Rozumiete mu? Viete aké sú jeho potreby? Rozumiete čo sa skrýva za jeho správaním? Alebo potrebujete poradiť? Aké sú vaše možnosti? Chcete sa skôr naučiť pracovať s dieťaťom doma alebo cestovať za terapiami? Aké terapie máte k dispozícii v okolí? Ide o časove, ale aj finančné možnosti. Lebo bohužiaľ väčšina terapii a intervencii nie je hradená zo zdravotného poistenia, ale súkromne. A tie finančné náklady môžu byť naozaj vysoké, nie krátkodobo na jeden úkon, ale dlhodobo. Nie je však treba na nič čakať, čím skôr sa začne s intervenciou, tým lepšie výsledky môžete dosiahnuť. Čím viac hodín denne tomu môžete venovať tým lepšie. Len je dobré zvážiť si svoje možnosti. Intervenčných a terapeutických možností je naozaj veľa, verím, že zo začiatku sa v nich ťažšie orientuje. ABA terapia, TEACCH, son-rise program, floortime, Tomatis metóda, terapia zameraná na interakciu rodič-dieťa. A ďalšie podporné kroky ako senzorická integrácia, bilaterálna integrácia, filiálna terapia, ergotepia, hipoterpia, muzikotepia, arte terapia, canisterapia, hyperbarická komora a iné. Preto plánujem aj pridať článok o týchto možnostiach.
Tretím krokom môže byť diagnostika. V súčasnosti to funguje tak, že diagnózu vám uzatvára pedopsychiater (detský psychiater), to je ten reálny lekár s titulom MUDr. s ktorým prídete do kontaktu. Bohužiaľ, ale realita je taká, že pedopsychiater vám nerobí diagnostické testy (ADOS, ADI-R, dotazník pre rodičov), pretože sú časovo náročnejšie a jednoducho na to nemajú čas. Diagnostiku vám robia na to určené diagnostické centra alebo klinický psychológ (ten má titul Mgr. a nie je lekár), väčšinou súkromne. So správou od neho až potom navštívite pedopsychiatra. Pokiaľ potrebujete vybaviť aj nejaké úradné veci ako predĺžený rodičovský príspevok, ZŤP, kompenzácie, či podobne, potrebujete pri autizme väčšinou aj správu od neurológa a sprievodný papier aj od vášho pediatra. Všetko nesmie byť staršie ako 6 mesiacov. A čakacie doby na termín ku spomínaným odborníkom sa momentálne pohybuje tiež zhruba okolo 6 mesiacov. Chce to veci si trošku zorganizovať.
A v štvrtok kroku myslite trošku, a možno aj trošku viac, aj na seba. Vy ste tí, čo to budú musieť potiahnuť dlhodobo. Nájdite si podpornú skupinu, záchrannú sieť, iné rodiny s podobnou situáciou. Pretože to bude náročné psychicky, fyzicky, finančne, vzťahovo, snáď po každej stránke a asi dlhodobo. Preto je dôležité mať sa na koho obrátiť, požiadať o pomoc, nájsť pochopenie. Psychohygiena. A toto je možno najdôležitejšie, tak to treba nezanedbať.
Pridaj komentár