Občianske združenie

Kategória: Nezaradené

Podporte nás 2%

Milí priatelia, opäť je tu čas rozhodnúť komu venujete svoje 2% z dane.

🤔 Vedeli ste, že každý rok stovky tisíc ľudí a podnikateľov nechajú svoje 2% z dane PREPADNÚŤ?

Ak sa ich rozhodnete darovať práve nášmu Ivankovi, tak 2% z vašich daní využijeme naozaj ZMYSLUPLNE. Aj vďaka vašej pomoci budeme môcť Ivankovi naďalej zabezpečiť:

* podporné terapie, ktoré sú pre jeho zdravotný stav nevyhnutné a pomáhajú mu v jeho napredovaní,

* špeciálnu škôlku,

* špeciálne pomôcky.

Aj v mene Ivanka vám zo ❤️ ďakujeme.

Údaje o prijímateľovi:

Obchodné meno (názov): Ivankova cesta

IČO: 55 815 596

Zamestnanec

1.krok

Požiadajte svojho zamestnávateľa o vykonanie ročného zúčtovania preddavkov na daň z príjmov ao vystavenie a potvrdenie tlačiva Potvrdenie o zaplatení dae z príjmov.

2.krok

Vyplňte tlačivo  Vyhlásenie o poukázaní sumy do výšky 2% (3%) zaplatenej dane

3.krok

Po vyplnení obe tlačivá  Potvrdenie o zaplatení dane z príjmov  a  Vyhlásenie o poukázaní sumy do výšky 2 % (3 %) zaplatenej dane , v prípade 3 % aj tlačivo  Potvrdenie od organizácií/organizácií  , pošlite alebo doručte najneskôr do  30.4.  na daňový úrad podľa miesta Vášho bydliska.

Adresu Vášho daňového úradu  nájdete tu . 

Fyzická osoba (sami si podávate daňové priznanie), živnostník

V  daňovom priznaní pre fyzické osoby  sú už uvedené kolónky na poukázanie 2 % (3 %) z dane v prospech 1 prijímateľa. Pri vyplácaní daňového priznania použite nasledujúce údaje 

ODDIEL – ÚDAJE O PRIJÍMATEĽOVI

                                 IČO prijímateľa                                 

  55 815 596

Obchodné meno (názov)

Ivankova cesta 

2.krok

Riadne vyplnené  daňové priznanie   v prípade 3% aj ​​​​tlačivo  Potvrdenie od organizácií/organizácií  , pošlite alebo doručte v lehote, ktorú máte na podanie daňového priznania na Váš daňový úrad.

Adresu Vášho daňového úradu  nájdete tu .

Právnická osoba

Podrobný postup pri poukázaní 1,5% (2%)  nájdete tu

Podozrenie na autizmus, kde začať?

Treba si uvedomiť, že na Slovensku vám oficiálne nepotvrdí diagnózu autizmus pred 3 rokom nikto. Väčšina rodičom sa pri podozrení hneď hodí na cestu diagnostiky. Zapojí sa do poradovníkov alebo ich presvedčia, že je ešte čas a uvidíme ako sa to vyvinie. V realite nie je, ale tak dôležitá diagnostika ako skorá intervencia. A výborná správa je, že s tou môžete začať aj pred uzavretím diagnózy.

Jeden s prvých krokov, ktoré odporúčam je nájsť si lokálne centrum včasnej intervencie (CVI) a nakontaktovať sa na nich. Ide o sociálnu službu (ukotvenú v zákone), ktorá je poskytovaná bezplatne. Poskytuje sa dieťaťu do 7 rokov pokiaľ je jeho vývoj ohrozený alebo rizikový z hľadiska zdravotného postihnutia a tiež jeho rodine. Naozaj vám môžu hlavne na začiatku veľmi pomoc a nasmerovať vás. Väčšinou sa s vami stretávajú u vás doma približne raz za mesiac.

Druhý krok je zamyslieť sa aké sú možnosti, vaše ako rodičov a vášho dieťaťa. Rozumiete mu? Viete aké sú jeho potreby? Rozumiete čo sa skrýva za jeho správaním? Alebo potrebujete poradiť? Aké sú vaše možnosti? Chcete sa skôr naučiť pracovať s dieťaťom doma alebo cestovať za terapiami? Aké terapie máte k dispozícii v okolí? Ide o časove, ale aj finančné možnosti. Lebo bohužiaľ väčšina terapii a intervencii nie je hradená zo zdravotného poistenia, ale súkromne. A tie finančné náklady môžu byť naozaj vysoké, nie krátkodobo na jeden úkon, ale dlhodobo. Nie je však treba na nič čakať, čím skôr sa začne s intervenciou, tým lepšie výsledky môžete dosiahnuť. Čím viac hodín denne tomu môžete venovať tým lepšie. Len je dobré zvážiť si svoje možnosti. Intervenčných a terapeutických možností je naozaj veľa, verím, že zo začiatku sa v nich ťažšie orientuje. ABA terapia, TEACCH, son-rise program, floortime, Tomatis metóda, terapia zameraná na interakciu rodič-dieťa. A ďalšie podporné kroky ako senzorická integrácia, bilaterálna integrácia, filiálna terapia, ergotepia, hipoterpia, muzikotepia, arte terapia, canisterapia, hyperbarická komora a iné. Preto plánujem aj pridať článok o týchto možnostiach.

Tretím krokom môže byť diagnostika. V súčasnosti to funguje tak, že diagnózu vám uzatvára pedopsychiater (detský psychiater), to je ten reálny lekár s titulom MUDr. s ktorým prídete do kontaktu. Bohužiaľ, ale realita je taká, že pedopsychiater vám nerobí diagnostické testy (ADOS, ADI-R, dotazník pre rodičov), pretože sú časovo náročnejšie a jednoducho na to nemajú čas. Diagnostiku vám robia na to určené diagnostické centra alebo klinický psychológ (ten má titul Mgr. a nie je lekár), väčšinou súkromne. So správou od neho až potom navštívite pedopsychiatra. Pokiaľ potrebujete vybaviť aj nejaké úradné veci ako predĺžený rodičovský príspevok, ZŤP, kompenzácie, či podobne, potrebujete pri autizme väčšinou aj správu od neurológa a sprievodný papier aj od vášho pediatra. Všetko nesmie byť staršie ako 6 mesiacov. A čakacie doby na termín ku spomínaným odborníkom sa momentálne pohybuje tiež zhruba okolo 6 mesiacov. Chce to veci si trošku zorganizovať.

A v štvrtok kroku myslite trošku, a možno aj trošku viac, aj na seba. Vy ste tí, čo to budú musieť potiahnuť dlhodobo. Nájdite si podpornú skupinu, záchrannú sieť, iné rodiny s podobnou situáciou. Pretože to bude náročné psychicky, fyzicky, finančne, vzťahovo, snáď po každej stránke a asi dlhodobo. Preto je dôležité mať sa na koho obrátiť, požiadať o pomoc, nájsť pochopenie. Psychohygiena. A toto je možno najdôležitejšie, tak to treba nezanedbať.

Senzorická hra s ľadom

Milujeme senzorické hranie…. Jedna z prvých vecí, ktoré nie sú veľmi náročné a určite odporúčame vyskúšať, je hra s ľadom. Je výborná na rozlišovanie studené-teplé, hmatové podnety, vizuálnu stimuláciu, koordináciu oko-ruka, jemnú motoriku. Možností je neúrekom, uvádzam niekoľko typov na začiatok.

Môžete vyskúšať variant s farebnými kockami ľadu. Tieto naše boli vyrobené pridaním potravinárskej farby do vody, zmes sme rozmiešali a naplnili ňou formičky na ľad. Na farbenie môžete použiť napr. aj domáce sirupy. Dá sa s nimi aj kresliť napr. na papier alebo iný povrch. Dieťatku môžete krásne vysvetliť farby a ukázať mu ten pocit na ruke, keď je to studené. Kocky ľadu sa tiež dajú použiť na popis vlastného tela a tak môžete napr. palček natrieť červenou a podobne.

V upravenej verzií môže do ľadu pridávať rôzne predmety (pompomy, kocky lega, gumové hračky, figúrky a nám sa osvedčil aj cumlík). Tuto sme použili mufinové formičky. Zároveň si krásne precvičia aj jemnú motoriku. Fajn, je pridať aj fľašku s teplou vodu, ktorou ľad oblievame alebo z pohárika vodu pipetujeme. Všetko treba komentovať a vysvetľovať rozdiel studené/teplé.

Náš posledný tip, je urobiť väčšiu „ľadovú kryhu“ a zachraňovať z nej morské živočíchy alebo nejakú podobnú eventualitu. Príprava jednoduchá: hračky dáme na dno väčšej misky, zalejeme vodou (my sme použili aj modré farbivo) a dáme do mrazničky. Na záchranu si môžete prizvať teplú vodu, soľ a aj sa nebojíte aj kladivko.

Detský autizmus

Detský autizmus sa nazýva detský najmä preto, že jeho príznaky sa objavujú v ranom detstve, väčšinou pred 3 rokom. Takéto deti žijú akoby vo vlastnom svete, nezaujímajú sa o ľudí či deti a chýbajú im sociálne zručnosti. Príznaky a prejavy sa u jednotlivých detí môžu líšiť, resp. nemusia sa v danom okamihu objavovať všetky.

Je dôležité poznamenať, že detský autizmus ovplyvňuje nervový systém a väčšinou aj vývoj dieťaťa. Dieťa môže mať 3 roky, ale jeho správanie a reakcie tomu nezodpovedajú. Toto je dobré mať na pamäti, že takéto dieťa nie je nevychované, drzé, či zlé, len jeho sociálny, či emocionálny vývoj nie je na úrovni, akú by sme vzhľadom k jeho veku predpokladali.

Objavujú sa 3 kritické oblasti symptómov: v sociálnej oblasti, komunikačnej sfére, v správaní/hre.

Môžu mať zabehané svoje rutiny, či stereotypné spravanie, ktoré opakujú. Práve tu pokiaľ sa náhodou dostanete do cesty v tejto rutine, môžu nastať vypäté situácie. Veľa detí miluje ukladanie si hračiek (často autíčok) do radu za sebou, je to pre nich dôležité a má to na nich ukludňujúci účinok. Tiež sa môžu objavovať opakujúce sa pohyby, napr. točenie sa na mieste, či kymotanie ručičkami. Veľa deti s detským autizmom má oneskorený nástup reči, často sú neverbálne v rannom detstve. Nemusia reagovať na vlastné meno, na čo je dobré myslieť, keď sa napríklad stratia. Nevyhladávajú očný kontakt, čo však neznamená, že podrobne neregistrujú situáciu okolo seba. Chýbajú im sociálne zručnosti, preto často nerozumejú výrazom tváre, či emóciam iných ľudí. Treba byť opatrný pri dotykoch, ktoré im často nemusia byť vôbec príjemné ani od najbližších osôb. Objavuje sa u nich silné lipnutie na veciach, preto často najdete mamičky, ktoré hľadajú konkrétny typ nejakého jedla, lebo inú značku ich dieťa neje. Tak isto sa problémy objavujú pri strate hračky alebo podobne.

Medzi silné stránky detí s detským autizmom patrí napr. počítanie, mávajú dobré výsledky v umení alebo hudbe, či zapamätaní si určitých vecí.

© 2025 Ivankova cesta

Theme by Anders NorenUp ↑